Hanka

Hanka je vozíčkářka a byla žákyní naší školy v Budišově nad Budišovkou před šesti lety. Byla jsem její třídní učitelkou od 6. do 9. ročníku. I když není naše škola bezbariérová, vždy se všichni snažili vytvořit Hance takové podmínky, aby se jí ve škole líbilo a mohla ji bez problémů navštěvovat. Bylo potřeba venkovní schodiště opatřit nájezdem, upravit kabinku WC, do třídy pořídit speciální stolek, zajistit osobního asistenta, který Hanku ráno vyzvedl u autobusu a po vyučování odvezl na autobus. Počítač Hance daroval sponzor.
Snažili jsme se jí pomáhat při práci ve třídě – psaní zápisů, vysvětlování učiva. Náš přístup byl však citlivý, aby i Hanka měla prostor k seberealizaci. Při přesunu do odborných učeben bylo zapotřebí Hanku do patra vynést a zde pomáhali všichni: asistent, učitelé, spolužáci, a zejména pan školník. Hanka se zapojovala do většiny aktivit třídy. S třídou absolvovala školní výlety do východních Čech, Kroměříže, Osvětimi. Největší obdiv si zaslouží její maminka, která se školou úzce spolupracovala a účastnila se s Hankou všech akcí. Svými výrobky vždy přispěla na školní vánoční jarmark. Na Hanku vzpomínáme všichni velmi rádi, protože byla velmi snaživá, pilná, vždy vzorně připravená na výuku. Také po lidské stránce přátelská, ochotná ostatním pomáhat.

Po skončení základní školy Hanka úspěšně vystudovala střední školu v Odrách a získala kvalifikaci sociální pracovnice. Jejím největším snem je vystudovat vysokou školu. To se jí však nedaří, protože se svým handicapem se neobejde bez asistenční služby. Na to však nemá v současné době finanční prostředky.
Přes všechny tyto překážky ale Hanka neztrácí naději a optimismus. Snaží se být prospěšná a pracuje zdarma jako dobrovolnice v chráněných dílnách v Budišově nad Budišovkou. Hanka nemyslí jen na sebe, vzpomene si na můj svátek, napíše k Vánocům. Těší se na naše každoroční setkání o prázdninách I když to nemá v životě jednoduché, myslím si, že i přes svůj tíživý životní osud vede plnohodnotný život naplněný různorodou činností.

Napsala Marie Jakubcová