Káťa

Příběh o Kátě, která je součástí naší školy

Naše škola žije příběhy mnoha žáků. Jsme menší, vesnická škola a pyšníme se tím, že s otevřenou náručí přijímáme všechny děti, jejichž rodiče projeví zájem vzdělávat své děti v naší škole. Děti v naší škole jsou zvyklé na to, že "nejsme všichni stejní". Vzděláváme žáky s lehkým mentálním postižením podle Přílohy RP ZV, téměř v každé třídě je jeden nebo více integrovaných žáků. Za všechny tedy alespoň příběh Káti.

Káťa nyní navštěvuje osmý ročník. Přišla k nám před dvěma lety a změna pro ni nebyla jednoduchá. Do nové školy, nově na druhý stupeň a k tomu diagnóza poruchy autistického spektra v kombinaci s řečovým postižením. Na příchod Káti jsme se připravili již na konci školního roku, který předcházel Kátinému příchodu. Uspořádali jsme společné posezení "v kruhu" s rodiči, Káťou, novými spolužáky, současnou paní učitelkou i budoucí třídní učitelkou na 2. stupni školy. Děti si připravily pro Káťu krátké povídání o sobě a předaly každý za sebe malý dárek - obrázek, hračku, drobnost, kterou chtěly Kátě předat poselství, že ji rády přijmou mezi sebe. Toto setkání podle matky Káti mělo pro Káťu obrovský význam - spadlo z ní napětí, strach z nové školy, nových spolužáků, nových učitelů. Káťa má asistentku pedagoga - svoji maminku. Tento nezvyklý přístup se nám velmi osvědčil. Maminka již před tím pracovala jako asistentka u jiného dítěte. S přechodem Káti na naši školu matka řešila otázku odchodu ze zaměstnání a dovážení a odvážení Káti do školy a ze školy. Zkusili jsme to, od čeho nás odborníci odrazovali - a osvědčilo se. Souhra mezi asistentkou a Káťou je bezproblémová, domácí příprava dokonalá. Často si učitelé postesknou - kdyby se všichni připravovali na hodiny jako Káťa!

Káťa má slovní hodnocení. Vzhledem k jejímu postižení ji traumatizovala i dvojka, chtěla jen samé jedničky. Smajlíci vyřešily vše. Káťa je dobrou žákyní, rodina je spokojena. A my všichni ve škole jsme rádi, že se podařila dobrá věc a že naše škola podala pomocnou ruku dalšímu z dětí, které je "trochu jiné".