Sluníčko

Publikováno 11. 11. 2013 ZŠ Bartošovice

Zkušenosti: mentální postižení sociální znevýhodnění

Jsme základní devítiletá škola Bartošovice, situovaná v malebné krajinné oblasti CHKO Poodří. Naší školu navštěvuje dívka s LMP. Po ukončení 1.třídy jsme začali jednat o možnosti zřízení místa asistenta pedagoga. Situace ve školství je taková, že nebylo zcela jisté, zda bychom pro zřízení místa asistenta získali finanční prostředky. Stanovisko kraje bylo zamítavé, také zřizovatel rok od roku snižuje provozní prostředky. Granty atd. neřeší daný problém dlouhodobě, jelikož jsme malá venkovská škola, nechtěli jsme vystavovat školu zatěžující situaci. Proto jsme s učiteli domluvili a všichni jsme se rozhodli pomoci dívence v integraci.

Učitelé I. a II.stupně se ujali dívenky a po zkušenosti zjišťujeme, že je to pro nás všechny obohacující. Je pro nás sluníčko. V září navštívila maminka se svou dcerou SPC. Byla ji doporučena škola, specializující se na žáky s podobnými problémy. Matka odmítla a sdělila, že dcera i ona jsou spokojené a požádali nás o to, abychom i nadále vzdělávali její dceru. Třídní učitelka navštěvuje speciální školu, kde získává zkušenosti v práci se žáky s LMP. Není to lehká práce, na druhé straně je nádhera vidět, jak dívka postupuje dopředu. Každý učitel ji přináší novou zkušenost. Nevím, nakolik budeme moci v naší práci pokračovat i na II. stupni, ale budeme se snažit udělat vše, co bude v našich silách. Dívenka je ve 3. třídě.

Na škole máme i děti ze sociálně málo podnětného prostředí. Čím dál více se sociální problémy přenášejí do každodenního života ve škole. V minulém roce jsme řešili případ dítěte, které přišlo do školy v -10 stupních v teniskách s rozbitou podrážkou. Učitelé se domluvili a během dne sehnali botky. Snažíme se pořádat sbírky a akce, kterými pomáháme těm dětem, které strádají. Pomáháme se sociální poradenstvím. Často si rodiče neví rady s vyplněním formulářů, neví, které organizace řeší určité sociální oblasti atd. Snažíme se, i přesto že to není naše povinnost, pomáhat. Díváme se na sociální problém tak, že pokud pomůžeme rodině, vidíme i šanci zlepšit podmínky pro děti, které žiji v daném prostředí. I kdyby to byl malý střípek, stoji to za to.