Vadí? Nevadí? aneb Co se dá dělat na malém městě

Naše Základní škola Gutha-Jarkovského v Kostelci nad Orlicí se podílí na mnoha projektech. Zajímá se nejen o vzdělávání žáků, ale podporuje volnočasové aktivity všech, včetně menšin  - Romů  a azylantů žijících v tomto městě.

Díky tomu běží již druhým rokem doučovací kroužek romských dětí do 15 let.  Kroužek byl určen pro děti ze sociálně slabých rodin od 6 do 11 let ve spolupráci s hnutím  Čhavengre Jilo, které založila paní Halušková- Romka. Bez spolupráce města, jeho sociálního odboru, našeho pana ředitele Jiřího Němce a speciální školy, by toto nebylo možné uskutečnit. Postupně se vše dostává do jiných rozměrů.

Začínalo se se skupinkou 8 věkem předškolních dětí, postupně přibývaly i starší. Cílem bylo získat návyky, odpovědnost, pravidelnost, plnění úkolů, sbližování, rozšíření vzájemné komunikace mezi sebou a také dospělými, rozvíjení slovní zásoby, připravit prvňáčky na vstup do školy. 

Prvním rokem se tedy děti jedno odpoledne v týdnu scházely v prostorách školy pod odborným vedením Mgr. Jany Novákové, učitelky školy v důchodovém věku a paní Haluškové. Kromě doučování zbyl čas na hru, zpěv, uskutečnili jsme vánoční besídku za přítomnosti rodičů, děti si užily Dětský den, výlet do ZOO ve Dvoře Králové.

S přibývajícími dětmi jsme začali řešit prostory pro naši činnost.  Město nám vyšlo vstříc včetně finanční dotace a od letošního roku máme k dispozici třídu Na Příkopech, kde se mohou scházet děti kdykoli, pokud třeba něco nacvičujeme. Jinak mají úterní odpoledne pro sebe děti a jejich rodiče -  hlavně maminky, které místnost vyzdobily, aby se zde děti dobře cítily, a celé odpoledne se jim věnují. Čtvrtek je vyhrazen učení, písemným i ústním úkolům, co kdo potřebuje.

Jsme v kontaktu s vedením školy, s třídními učiteli, pracovnicemi soc. odboru – s paní Kovaříčkovou a Markovou, které nám velmi pomáhají.  Dovolím si říct, že byť je to náročná práce - běh na dlouhou trať, z každého malého úspěchu máme radost a děti také a doufáme, že se to také vše zúročí v jejich budoucnosti. A dnes řešíme nejen socializaci, ale také kulturu.

Jsme velmi rádi, že můžeme spolupracovat s pražským divadlem ARCHA, které oslovilo naši školu s projektem začleňování azylantů a menšin a už druhým rokem děti společně hrají divadlo, a to nejen v Kostelci, ale i v Praze. Ve spolupráci s paní režisérkou Janou Svobodovou, hercem , hudebníkem, výtvarníkem Philippem Schenkrem , hudebníkem a skladatelem Janem Burianem, sbormistrem Michalem Romanyshynem , dalšími herci a hudebníky, tedy v mezinárodní spolupráci -Švýcaři, Holanďané, Američané, Bělorusové, včetně čínské zpěvačky Lu, vznikla v roce 2013 hra Země zaslíbená a poté se 12.2.2014 uskutečnila premiéra další hry Vadí –nevadí - v pražské Arše.

Tato spolupráce, kde barva pleti ani národnost nejsou důležité, je velkým přínosem nejen pro romské děti, které společně s neromskými hrají divadlo, ale také pro nás dospělé. Vznikají úžasná přátelství mezi dětmi a dospělými. Děti získávají nejen nové poznatky, jsou obohaceny různými zážitky (týdenní pobyt v Arše před premiérou včetně zkoušek, poznávání Prahy), více si věří, jsou na jevišti odpovědni za sebe, jsou součástí něčeho, co se tvoří a jsou na to pyšní a váží si toho, a to myslím, že je pro ně obrovská zkušenost.

Závěrem bych použila jednu z vět divadelní hry  Vadí - nevadí…Tomášek je Rom, je velmi talentovaný, chce být tanečníkem…ale je Rom a rodiče nemají práci…vadí?

Mgr. Jana Nováková

Zpět na profil školy