Jak na matici osobního potenciálu pro ředitele - leadery

Publikováno 18. 5. 2017 Autor Lea Mentlíková

Ve Férovce pomáháme učitelům posouvat jejich praxi dál. Ale také víme, že břemeno či poslání zlepšovat školu nestojí jen na učitelích, ale také na jejím řediteli. S trochou nadsázky můžeme říci, že jaký je ředitel, taková je škola. Proto jsme pro ně vytvořili roční program na téma leadershipu a strategického managementu. Všechny materiály jsou zdarma ke stažení, a tak i vy máte možnost objevit náš program a nechat se inspirovat.

rozvoj školy ředitel leadershipProč se maticí vůbec zabývat?

Pro představení co se v programu děje, jsme vybrali jednu velmi užitečnou matici, která vám může pomoci nastartovat práci na sobě. Aby člověk mohl na sobě pracovat, musí nejdřív sám sebe pochopit a taky tak trochu objevit. A přesně k tomu složí tato matice osobního potenciálu. Podle jejího autora Daniela Ofmana nestačí jen identifikovat své silné stránky. Důležité je pochopit, jak celý soubor našich silných stránek na sebe vzájemně působí, co musí být splněno, aby naše kvality fungovaly optimálně, za jakých podmínek se stávají naší pastí, a co je naší alergií u jiných lidí. Už jenom kvůli tomu, abyste objevili svoje alergie je fajn si tuto matici zkusit sestavit. Není to nic složitého, slibuji.

Jak postupovat

Matici jsme pro vás přeložili do češtiny: matice osobního potenciálu. Pojďme mrknout na jednotlivé kvadranty:

 

KVALITA

To je něco, co je nám vlastní, je to naše silná stránka, na které stavíme svůj přístup k práci. Je to něco, co vám jde samo, i když pro jiného člověka je to třeba výzva. Kolem toho kvadrantu vidíte v matici návodné otázky, které vám pomohou lépe odhalit, co je vaší silnou stránkou.

Uveďme si dva příklady: silnou stránkou může být přesnost (příklad 1) nebo odhodlání (příklad 2).

 

PAST

K pasti se dá jednoduše dostat tak, že si představíme, jak to vypadá, když to s naší kvalitou přeženeme. A tak se i z naší silné stránky může stát slabá stránka. Stává se to často. Většina lidí předpokládá, že pokud jejich silná stránka fungovala v této situaci, bude to tak fungovat už napořád, ale tak se rychle dostane do pasti. Mnoho managerů ve firmách končí právě z tohoto důvodu. Kolem pasti jsou zase pomocné otázky, které vám vaši past odhalí.

Příklad 1: Pastí z přesnosti je perfekcionismus, příklad 2: z odhodlání může vzniknout past nátlak na druhé.

 

VÝZVA

Výzva je další úrovní, kam se potřebujete dostat, abyste byli v harmonii. Zjistíte ji tak, že se zamyslíte nad opakem své pasti. Když tedy dáte dohromady svoji silnou stránku a svoji výzvu, vytvoříte tak harmonii ve vlastní osobě a ostatní vás budou mnohem lépe přijímat.

Příklad 1: opakem perfekcionismu je přizpůsobivost ostatním. Příklad 2: trpělivost s ostatními.

 

ALERGIE

Když to ale budete se svojí výzvou přehánět, dostanete se do oblasti své alergie. Je to vlastně opak vaší silné stránky. Je to pravděpodobně to, co nemáte rád na ostatních lidech.

Příklad 1: opakem přesnosti může být chaos, příklad 2: opakem odhodlání může být pasivita.

 

Je v tom logika

Dohromady to na sebe krásně navazuje a člověk vidí, co je třeba, aby zůstal v rovnováze. Rovnováhu je třeba hledat hlavně mezi svojí silnou stránkou a mezi svojí výzvou. To se pak z prvního příkladu se stane “přizpůsobivý perfekcionalista” a z druhého “trpělivý odhodlanec”. Zajímavé na tom je, že nejvíce se můžete naučit od lidí, kteří mají něco, na co jste alergičtí. Z prvního příkladu lidé, kteří jsou chaotičtí jsou třeba více flexibilní a to je věc, která lidem s perfekcionismem často chybí. Když se podíváme na to optikou například manželství, tak pravděpodobně se hodně v kvalitách s partnerem překrýváte. Ale to také zároveň znamená, že jste si vzali svoje alergie a máte stejné výzvy :).

A teď to zkuste vy, budete překvapeni! Stejně jako byli překvapení ředitelé naší Akademie: Škola v kondici. Pokud vás nástroj zaujal, v sekci Akademie ke stažení najdete dostatek dalších inspirativních materiálů.

 

Zpět na přehled článků